Samy: “Het is niet eerlijk dat geld bepaalt hoe ver je komt op school”
Als lid van de Haagse Raad van Kinderen denkt Samy actief mee over hoe Den Haag eerlijker kan worden voor kinderen. “Kansengelijkheid betekent dat iedereen dezelfde leerstof en leermiddelen heeft. Maar in de praktijk is dat niet zo.”
Investeer in goede, aantrekkelijke sport- en speelplekken.
Samy zit in de tweede klas van het gymnasium en weet al vroeg waar hij zich over verbaast: niet iedereen krijgt dezelfde kansen op school. Als lid van de Haagse Raad van Kinderen denkt hij actief mee over hoe Den Haag eerlijker kan worden voor kinderen. “Kansengelijkheid betekent dat iedereen dezelfde leerstof en leermiddelen heeft. Maar in de praktijk is dat niet zo.”
Op zijn eigen school ziet Samy grote verschillen. “De meeste kinderen komen uit rijke gezinnen. Daar staat de school ook wel om bekend. Je ziet het aan de kleding die ze dragen. Dat zegt al: wij hebben genoeg geld. Zij kunnen bijles betalen, examentraining volgen en extra hulp krijgen. Dat maakt het makkelijker om hoge cijfers te halen.” Kinderen van ouders met minder geld hebben die mogelijkheden vaak niet. “Dat is gewoon niet eerlijk. Het ligt niet aan hoe slim je bent, maar aan wat je ouders kunnen betalen.” Zelf doet Samy het heel goed op school. Hij haalt makkelijk goede cijfers. “Ik pak de stof snel op, ik heb geen bijles nodig. Maar als ik dat wel nodig zou hebben, dan was het lastig geweest.” Hij benadrukt dat bijles niets te maken heeft met slim of dom zijn. “De één leert gewoon sneller dan de ander.”
Goede docenten maken het verschil
Wat volgens Samy vaak wordt onderschat, is hoe belangrijk goede docenten zijn. Het vak waar hij in uitblinkt is biologie. Dat komt vooral door de leraar. “Hij is rustig, aardig en legt alles goed uit. Iedereen luistert naar hem. Er is een goeie sfeer in de klas. Dan leer je gewoon beter.” Hoewel hij geen brugklasser meer is, wil Samy toch nog iets kwijt over de overstap van de basisschool naar de middelbare. “Eerst zat ik op een school met veel verschillende culturen. Met Marokkaanse en Tunesische kinderen kon ik over onze cultuur en het geloof praten. Mijn middelbare is veel minder gemixt, dat vind ik soms wel jammer. Hoewel, mijn klasgenoten vragen ook wel aan mij als Ramadan eraan komt. Ik voel me zeker geen buitenbeentje.”
“Buiten spelen en sporten is superbelangrijk”
Buiten school is Samy bijna altijd te vinden op het voetbalveld. Sport is voor hem meer dan een hobby. “Buiten spelen en sporten is superbelangrijk. Niet hangen, maar echt iets doen.” In zijn buurt is een goed sportplein met een voetbalkooi, basketbalveld en sporttoestellen. “Zoiets zou overal moeten zijn in de stad.”
Aan de politiek heeft Samy daarom een duidelijke boodschap: investeer in goede, aantrekkelijke sport- en speelplekken. “Geen kinderachtige speeltuintjes, maar plekken waar je echt wilt zijn. En organiseer toernooitjes, met kleine prijzen. Dat motiveert ook kinderen die liever binnenblijven.”
Via de Raad van Kinderen leert Samy dat je als kind wél invloed kunt hebben. “Je ideeën worden doorgegeven. Misschien niet meteen, maar via via komen ze bij mensen die echt iets kunnen veranderen. Connecties hebben is dan wel nodig.” Over zijn eigen toekomst is hij nuchter en ambitieus. “Misschien iets bij de marechaussee, of iets met economie. Ik kijk wel waar ik uitkom.”
Wat hij vooral hoopt? “Dat geld minder bepaalt hoe ver je komt. Elk kind verdient dezelfde kansen, op school én daarbuiten.”
Kansengelijkheid in het onderwijs
Scholen hebben de taak om te zorgen voor digitale leermiddelen voor hun leerlingen. Ook als ouders geen geld voor de eigen bijdrage hebben. Nog steeds worden ouders doorverwezen naar Leergeld Den Haag. Ten onrechte, want digitale leermiddelen zijn onderdeel van het onderwijspakket.
Kinderen die thuis geen pc of laptop hebben merken daar direct de gevolgen van. Zij missen de toegang tot lesmateriaal via het schoolportaal, het belemmert hen in het maken van huiswerk, ze zijn afgesneden van communicatie met docenten en medeleerlingen. Ze kunnen geen digitale vaardigheden ontwikkelen. Zij raken sociaal geïsoleerd van leeftijdsgenoten omdat ze niet kunnen deelnemen aan de digitale cultuur waarin jongeren opgroeien. Een laptop is geen luxe, maar een basisvoorwaarde voor burgerschap en onderwijskansen.